מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

איך מחשבים שעות שבת?

שלום רציתי לשאול ממתי מחשבים שעות שבת? נגיד עבדתי ביום שישי מ17:15 ועד 02:15 וביום שבת עבדתי מ15:20 ועד 00:20. איך אני מחשב שעות שבת + שעות נוספות?

שאלה:
שלום רציתי לשאול ממתי מחשבים שעות שבת?
נגיד עבדתי ביום שישי מ17:15 ועד 02:15 וביום שבת עבדתי מ15:20 ועד 00:20. איך אני מחשב שעות שבת + שעות נוספות (לפי תעריף לילה אם מגיע לפי חוק) אשמח לקבל תשובה כדי לדעת לחשב את השעות שבת שלי בעתיד :)
תשובה:

שלום,

קודם כל, לפי חוק עבודת הנוער, במידה ואתה מתחת לגיל 18 - אסור להעסיק אותך בשבת, בלילה או בשעות נוספות.

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע שכל עובד זכאי ל36 מנוחה שבועית, שחל, עבור יהודי, בשבת.

לפי הפסיקות של בית הדין המנוחה השבועית מתחילה, לכל הפחות מכניסת השבת. כלומר המשמרת הראשונה שתארת חלה במנוחה השבועית ואתה זכאי לשכר בסיס בגובה 150%.

כל השעות שחלו עד יציאת השבת הן בודאות מנוחה שבועית שחייבים לשלם בגינה 150%.

לגבי מוצ"ש - השאלה היא האם ניתנו 36 שעות מנוחה. יש עדיין מחלוקת משפטית אם השעות של מוצ"ש נחשבות כשעות מנוחה שבועית או לא - העמדה שלנו היא שבמידה והעבודה מתחילה לפני מוצ"ש לא ניתנה מנוחה ולכן גם מוצ"ש יחשב כמנוחה שבועית.

לגבי שעות נוספות ולילה - חוק שעות עבודה ומנוחה מגדיר משמרת לילה כמשמרת בה לפחות שעתיים התרחשו בין 22:00 ל6:00. שתי המשמרות שאתה מתאר הן משמרות לילה. למשמרות לילה אין תעריף מיוחד, אבל הן מתקצרות בשעה.

כלומר, שעות נוספות בלילה אמורים לשלם כבר מהשעה השמינית. בשעתיים הראשונות משלמים 125% ובכל שעה נוספת 150%.

בשבתות משלמים 175% עבור השעתיים הראשונות ו200% על כל שעה נוספת.

בהצלחה.

באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

 


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1481