מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

האם זה חוקי לבטל משמרת מהיום להיום?

הי בוקר טוב רציתי לשאול האם זה חוקי לבטל משמרת מהיום להיום? המשמרת בוטלה כמעין עונש היות ואמרו לי ב-27 לחודש שבחמישי יהיה לי חופש ואתמול בלילה ביקשו שאעבוד ולא הסכמתי.

שאלה:
הי בוקר טוב רציתי לשאול האם זה חוקי לבטל משמרת מהיום להיום? המשמרת בוטלה כמעין עונש..היות ואמרו לי ב-27 לחודש שבחמישי יהיה לי חופש ואתמול בלילה ביקשו שאעבוד ולא הסכמתי.
תשובה:

היי,

לצערינו, אין אף חוק שמתייחס לביטול משמרות.

הכי קרוב זה חוק שעות עבודה ומנוחה שקובע ששעות העבודה הן הזמן בו עומד העובד לרשות מקום העבודה. בעקבות ההגדרה הזו בית הדין לעבודה פסק כי אם העובד התייצב למשמרת שנקבעה לו והמעסיק שלח אותו הביתה אז צריך לשלם לעובד לכל הפחות על הזמן בו עבד בפועל ולעיתים גם על כל המשמרת כפי שנקבעה.

בחלק מענפי ההעסקה, יש הסכמים קיבוציים עם צווי הרחבה שקובעים שמעסיק שמבטל משמרת בלי הודעה מספקת מראש יצטרך לשלם עבור חצי משמרת או משמרת מלאה.

כך לדוגמא, צו ההרחבה בענף הקייטרינג ואולמות האירועים קובע שאם עובד התייצב למשמרת ולא הועלה לעבוד הוא זכאי לשכר עבור חצי משמרת ואם הוא התחיל לעבוד והעבודה שלו הופסקה באמצע הוא זכאי לשכר עבור משמרת מלאה.

ביטול משמרות כאמצעי ענישה עלול להוות השהייה בלתי חוקית - אבל אי אפשר לענות בצורה כללית ובודקים כל מקרה לגופו.

בהצלחה.

באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

 


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1897