שלום, אורח

צריך להוריד ממני מס הכנסה?
צריך להוריד ממני מס הכנסה?
אני עובד בחנות של שייקים כבר 4 חודשים ועד עכשיו לא לקחו ממני מס בכלל ובמשכורת של החודש קיבלתי 6500 ולקחו ממני 300 שקל זה אמור להיות ככה? אין לי עוד 18 ואני לפני גיוס.... המשך צריך להוריד ממני מס הכנסה?
החברה החליטה להוריד את החוסר ממני
החברה החליטה להוריד את החוסר ממני
יש קופת קרן של 350 שח מוצהרת. היה חוסר בלתי מוסבר של 100 שח. החברה החליטה להוריד ממני. האם מותר להם לקזז לי בשל חוסר? ... המשך החברה החליטה להוריד את החוסר ממני
קיבלתי קנס על שטר מזויף
קיבלתי קנס על שטר מזויף
שלום קיבלתי שטר של 200 שקלים שהתברר כמזוייף רציתי לדעת אם המעסיק יכול להוריד לי את הסכום מהמשכורת? ולעולם לא ניתנה לי הסברה של המנהלת לבדוק את השטר עם טוש מיוחד.... המשך קיבלתי קנס על שטר מזויף
יורידו לי מס על שתי עבודות?
יורידו לי מס על שתי עבודות?
שלום, אני בת 18 וחצי ואני מיועדת להתגייס בפברואר 2017. בינתיים אני עובדת עבודה אחת והשבוע אני מתחילה לעבוד בעבודה נוספת, רציתי לדעת אם לוקחים לי מס נוסף בגלל זה. ... המשך יורידו לי מס על שתי עבודות?
מותר לקנוס אותי כי העסיקו אותי בניגוד לחוק?
מותר לקנוס אותי כי העסיקו אותי בניגוד לחוק?
אם לא הייתי מודע לחוק שבוא אסור להעסיק אותי מותר להם לקנוס אותי ב5000 שקל?!... המשך מותר לקנוס אותי כי העסיקו אותי בניגוד לחוק?
חוסרים בקופה
חוסרים בקופה
אני עובדת בסופר גדול והיה לי חוסר בקופה. אם יש חוסר אז חותמים על מסמך שאני מאשרת שיורידו לי את החוסר המשכורת. השאלה שלי היא האם אני יכולה לא לחתום ומה ההשלכות של זה?... המשך חוסרים בקופה
ניכוי שכר בגלל שטר מזויף
ניכוי שכר בגלל שטר מזויף
שלום, אני עמית בת 16 ועובדת בגלידרייה. אני עובדת במקום כבר כמעט שלושה חודשים ושעשו לי התלמדות הסבירו לי שחייב לבדוק כל שטר לפני שמכניסים אותו לקופה.... המשך ניכוי שכר בגלל שטר מזויף
מותר לא לשלם לי את זמן המבחן?
מותר לא לשלם לי את זמן המבחן?
שלום, אני בת 16 ויש לי שתי שאלות: אני עובדת במוקד טלפוני במסעדה ועליי לעשות מבחן תפריט מאוד גדול עליי להוציא במבחן זה מעל 85. האם זה חוקי והאם הם צריכים לשלם לי על כך?... המשך מותר לא לשלם לי את זמן המבחן?
חוסר בקופה
חוסר בקופה
שלום. אני סטודנטית שעובדת קרוב לעשרה חודשים בתחנת דלק. אתמול גילו חוסר של 200 שקלים בקופה עליה עבדתי והבוסית אמרה שיבדקו במחשב אבל במידה ואכן יש עליי לשלם את הסכום הזה.... המשך חוסר בקופה
הפרשות לקופת גמל?
הפרשות לקופת גמל?
שלום. אני בת 17. לא ממזמן התחלתי לעבוד בתור מלצרית. ביום שבת עבדתי 8.5 שעות לפי הדוח היומי הייתי אמורה לקבל 44 שח לשעה (טיפים בלבד),374 שח בסהכ.... המשך הפרשות לקופת גמל?
ניכויים מהשכר

חוק הגנת השכר אוסר להוריד משכר עבודתו למעט במספר מקרים מוגדרים:

1. סכומים שחובה או שמותר לנכות לפי חוק – מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי, ביטוח בריאות.
2. תרומות שהעובד הסכים בכתב שינוכו.
3. דמי חבר בארגון עובדים שהעובד חבר בו או דמי טיפול מקצועי במקום בו חל צו הרחבה כללי.
4. סכום שהוטל כקנס משמעת בהתאם להסכם קיבוצי או על פי חוק – במקום בו אין סעיף כזה במסגרת הסכם קיבוצי או חוק – אסור להטיל קנסות משמעתיים.
5. תשלומים שוטפים לקופות גמל וקרנות פנסיה.
6. חוב על פי התחייבות בכתב מהעובד למעביד – בתנאי שלא ינוכה יותר מרבע משכר העבודה.
7. מקדמות על חשבון שכר העבודה – בתנאי שהסכום נמוך מסכום השכר של שלושה חודשי עבודה.
 

קנסות ו"נזקים"

במצבים שבהם גורם העובד נזק לרכוש המעביד בכוונה או בטעות, מנסה פעמים רבות המעביד לנכות את עלות הנזק ממשכורתו של העובד. חוקי המגן, וחוק הגנת השכר בראשם, לא מאפשרים ניכויים מסוג זה בקלות. על מנת שניתן יהיה לנכות את עלותו של הנזק משכרו של העובד, עליו להיות מוכר כחוב של העובד כלפי מעבידו; והחוב חייב להיות קצוב, מוכח ושאינו שנוי במחלוקת.
מכאן, כשיש טענה לקיומו של חוב, וזה אינו מוכח, או מקום שהמעביד טוען שהעובד גרם לו נזקים, לא מדובר ב"חוב" שהרי עדיין המעביד צריך להוכיח את עצם קרות הנזק, את ערכו של הנזק, ואת הקשר שבין העובד לבין קרות הנזק.
כמו כן, נדרשת הסכמת העובד בכתב כי מדובר בחוב שלו כלפי המעביד. כאשר לא מתקיימים התנאים האמורים, חל איסור לנכות על עלות הנזק משכרו של העובד. אפילו אם הביע העובד את הסכמתו בכתב לניכוי האמור, החוק אוסר על ניכוי של יותר מרבע שכר העבודה לחודש, ובהתאם לכך נוצר מצב כי ניכוי של סכומים גדולים ייעשה בתשלומים.